Özbəkistanın vergi sistemi və “Cybernet” şirkəti vergi inzibatçılığında müasir İKT-nin tətbiqi üzrə əməkdaşlığı gücləndirir
Azərbaycanın qabaqcıl İT həllər təminatçısı olan “Cybernet” şirkəti Özbəkistan Respublikasının Dövlət Vergi Komitəsi nəzdində Yeni Texnologiyalar üzrə Elmi-Məlumat Mərkəzi ilə əməkdaşlığa və qarşılıqlı anlaşmaya dair memorandum imzalayıb.
Memorandumu Özbəkistan tərəfindən Mərkəzin direktoru Xayotjon Nasrulloyev, qarşı tərəfdən isə “Cybernet” şirkətinin biznesin inkişafı üzrə direktoru Fuad Əhmədov imzalayıblar. İmzalanma mərasimi 28 yanvar 2019-cu il tarixində Özbəkistanın Daşkənd şəhərində baş tutub. Qeyd edək ki, Mərkəzin başlıca vəzifələri Özbəkistanın vergi sisteminin avtomatlaşdırılması üçün proqram təminatının hazırlanması, tətbiqi və dəstəklənməsindən ibarətdir.
Sözügedən anlaşma sənədi tərəflər arasında indiyədək mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsi və birgə fəaliyyətin daha mütəşəkkil qaydada təşkilini dəstəkləmək məqsədini güdür. Tərəflərin səmərəli işgüzar əlaqələrinin məntiqi davamı olan memorandumda “Cybernet” və Mərkəz arasında texnoloji sahədə işbirliyinin gələcək istiqamətləri müəyyən olunaraq təsvir edilir. Sənədə əsasən, tərəflər İT-konsaltinq, informasiya texnologiyalarının inkişafı strategiyasının hazırlanması və informasiya texnologiyalarının idarə olunması sisteminin təkmilləşdirilməsi, e-qaimə sisteminin effektiv formalaşdırılması və təkmilləşdirilməsi məqsədilə proqram məhsullarının hazırlanması, sövdələşmələrin və maliyyə sənədlərinin imzalanması və təsdiqlənməsi məqsədilə gücləndirilmiş mobil elektron imzanın tətbiqi, “Tax Free” və “E-Invoice” sistemlərinin, eləcə də ƏDV üzrə vahid depozit hesabının yaradılması, həmçinin dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin effektiv təşkili məqsədilə mobil texnologiya və həllərin tətbiqi sahəsində əməkdaşlıq edəcək.
Memorandumun imzalanması mərasimindən sonra “Cybernet” şirkətinin nümayəndələri ilə Özbəkistanın Dövlət Vergi Komitəsinin sədr müavini Xotambek Şakirovla görüş keçirilib.
Qeyd edək ki, Özbəkistan vergi orqanları “Cybernet” şirkətinin həll və xidmətlərinə böyük maraq göstərir. Daha öncə şirkət nümayəndələri – baş direktor İlham Namazov və biznesin inkişafı üzrə direktor Fuad Əhmədov bu ölkəyə səfər edərək Özbəkistanın Dövlət Vergi Komitəsinin sədrinin birinci müavini Alimjan Fayzibayevlə görüşmüş, şirkətin Azərbaycanda və digər ölkələrdə vergi və digər sahələrdə həyata keçirdiyi uğurlu layihələrlə bağlı təqdimatlar etmiş və dövlət xidmətlərinin elektronlaşdırılması sahəsində “Cybernet” şirkətinin zəngin təcrübəsi ilə paylaşmışlar. “Cybernet” şirkətinin Azərbaycan vergi sistemi üçün həyata keçirdiyi Avtomatlaşdırılmış Vergi İnformasiya Sistemi (AVİS) layihəsi xüsusilə maraqla qarşılanmış və yüksək qiymətləndirilmişdir.
Onu da vurğulamaq lazımdır ki, “Cybernet” şirkətinin informasiya texnologiyaları sahəsindəki təcrübə və potensialı buna qədər Özbəkistanın digər dövlət qurumlarının da diqqətini cəlb edə bilib. Belə ki, indiyədək “Cybernet” şirkəti ilə analoji memorandumlar Özbəkistanın Dövlət Torpaq, Geodeziya, Kartoqrafiya, Xəritəçəkmə və Kadastr Komitəsi və dövlət informasiya sistemlərinin yaradılması və dəstəklənməsi üzrə vahid inteqrator – UZİNFOKOM arasında da imzalanmışdır və sözügedən təşkilatlarla innovativ texnoloji həllərin tətbiqi istiqamətində əməkdaşlıq edilir.

Tax system of Uzbekistan & Cybernet strengthen cooperation to apply innovative ICT in tax administration
A leading Azerbaijani IT solutions provider, “Cybernet”, and Research Information Center of New Technologies under State Taxes Committee of Uzbekistan Republic signed a memorandum on mutual understanding and cooperation. The memorandum was signed by Khayotjon Nasrulloev, director of the Center, and Fuad Ahmadov, director for business development of Cybernet. The ceremony of signing took place on 28 January of 2019 in Tashkent, the capital city of Uzbekistan. It should be noted that the main activities of the Center are related with the development, implementation and maintenance of the software with a purpose of ensuring automation of the tax system of Uzbekistan.
The agreement was entered into with an aim of developing mutual relations and joint efforts between the parties. The document identifies and describes the directions of future cooperation in the sphere of technology between Cybernet and Center. According to the provisions of the memorandum, the parties will cooperate in such fields as IT consultancy, development of IT strategies as well as improvement of existing IT administration systems, development of software tools to efficiently build systems for e-invoice, introduction of mobile electronic signature for signing and approving deals and financial documents, creation of a Tax Free system as well as VAT single deposit account as well as introduction of mobile technologies and solutions for efficient organization of the process of provision of public services.
Right after the ceremony of memorandum signing, the representatives of Cybernet met with Khotambek Shakirov, the deputy chair of State Taxes Committee of Uzbekistan.
It is worth to mention that tax authorities of Uzbekistan show excessive interest in Cybernet’s solutions and services. Previously the representatives of the company – director general Ilham Namazov and director for business development Fuad Ahmadov visited this country on a business trip and met with the 1st deputy chairman of State Taxes Committee of Uzbekistan Alimjan Fayzibayev. During the meeting, the delegates presented the tax-related projects implemented by Cybernet in Azerbaijan and other countries, and shared with the experience of the company in the sphere of digitalization of public services. In particular, the project of the Automated Tax Information System, implemented for the Azerbaijani tax system, met with heightened interest and received high value of the tax officials of Uzbekistan.
It should also be noted that the experience and capabilities of Cybernet in the sphere of information technologies have so far attracted attention of other government organizations of Uzbekistan as well. By now, the company has already signed similar memorandums with State Committee for Land, Geodesy, Cartography and Cadaster of Uzbekistan as well as UZINFOKOM – the common integrator for development and maintenance of public information systems. Currently, the company actively cooperates with these institutions in the sphere of implementation of innovative technological solutions.