“Cybernet” Özbəkistanda bir sıra görüşlər keçirib
Cari ilin 04-05 oktyabr tarixlərində “Cybernet” MMC-nin nümayəndələri – şirkətin baş direktoru İlham Namazov və biznesin inkişafı üzrə direktoru Fuad Əhmədov Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərinə təşkil edilmiş işgüzar səfərdə olmuşlar. Başlıca məqsədi Daşkənd şəhərində keçirilən Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Biznes Forumunda iştirak etmək olan səfər çərçivəsində “Cybernet” şirkətinin nümayəndələri həmçinin bir sıra ikitərəfli işgüzar görüşlər keçirib.
Bu cür görüşlərdən biri Özbəkistanın Dövlət Vergi Komitəsində baş tutub. Komitənin nəzdində fəaliyyət göstərən Yeni Texnologiyalar üzrə Analitik-İnformasiya Mərkəzinin təşəbbüsü ilə keçirilmiş görüşdə qarşı tərəfdən sözügedən mərkəzin direktoru Xayotjon Nasrullayev iştirak edib. Görüşdə Özbəkistanın vergi inzibatçılığı sisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində Azərbaycan tərəfi ilə təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Səfər ərzində “Cybernet” şirkətinin nümayəndələri Özbəkistan Respublikasının Prezidenti yanında Layihə Menecmenti üzrə Milli Agentliyində də görüşlər keçirib. Agentliyin direktor müavini Davron Maqsudov, agentliyin nəzdində fəaliyyət göstərən Elektron Hökumət və Rəqəmsal İqtisadiyyat üzrə Layihə İdarəedilməsi direktoru Şoxrasul Şoxazamiy, eləcə də Özbəkistanın Dövlət və Özəl Sektorun Tərəfdaşlığının İnkişafı Agentliyinin rəhbərliyi ilə keçirilmiş görüşlər nəticəsində qarşılıqlı maraq doğuran sahələr üzrə əməkdaşlıq edilməsinə dair anlaşma əldə edilib.
Dövlət-özəl sektoru tərəfdaşlığı ilə bağlı irihəcmli əcnəbi investisiyaların cəlb edilməsi ilə əlaqədar daha bir görüş Özbəkistanın Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət-Özəl Partnyorluğu Agentliyində dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı üzrə müşaviri vəzifəsində çalışan Erk Özbelge və nazirliyin Məlumat-Hesablama Mərkəzinin direktoru Uluqbek Daulanov ilə keçirilib. Azərbaycanlı nümayəndələr həmçinin Özbəkistan Mərkəzi Bankında və bu ölkənin İnformasiya Texnologiyaları Parkında da görüşlərə qatılıblar.
Qeyd edək ki, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Daşkənd şəhərində keçirilmiş Biznes Forumunda Azərbaycan və Özbəkistanla yanaşı, Türkiyə, Qazaxstan, Qırğızıstan, Türkmənistan və Macarıstandan olan sahibkarlar və iş adamları da iştirak edib.

Cybernet held series of meeting in Uzbekistan
On the 4-5th of October of this year, the representatives of “Cybernet” LLC – its General Director Mr. Ilham Namazov and Business Development Director Mr. Fuad Ahmadov were on a business trip in Tashkent, the capital of the Republic of Uzbekistan. During the visit, the aim of which was to participate at the business forum organized within the framework of the Cooperation Council of Turkic Speaking States, the representatives of Cybernet also held a series of bilateral business meetings.
One of such meetings took place at the State Taxes Committee of Uzbekistan, participated by Mr. Khayotjon Nasrullayev, director of the Research-Information Center for New Technologies under the auspices of the Committee. During the meeting, the parties discussed opportunities of exchanging with experiences in the sphere of improvement of the tax administration system of Uzbekistan.
Within the course of the visit the delegates from Cybernet also held several meetings at the National Project Management Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, namely with the deputy director of the Agency Mr. Davron Maksudov, the head of the E-government and Digital Economy Project Management Center, functioning under the Agency, Mr. Shokhrasul Shokhazamiy, and the management of the Agency for Development of Public-Private Partnership, during which the parties agreed on further cooperation in the spheres of mutual interest.
Another meeting on the topic of attraction of large foreign investments in the sphere of public-private partnership (PPP), was conducted with the PPP advisor to the Ministry of Finance of Uzbekistan Mr. Erk Ozbelge and the director of the Data Computing Centre of the ministry Mr. Ulugbek Daulanov. The Azerbaijani delegates also took part at the meeting organized at the National Bank and High-Tech Park of this country.
It is worth mentioning that along with Azerbaijan, the business forum of the Cooperation Council of Turkic Speaking States were also attended by the entrepreneurs and businessmen from such countries as Uzbekistan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Hungary.