Özbəkistanın Dövlət Vergi Komitəsi Azərbaycan İT şirkətinin Avtomatlaşdırılmış Vergi İnformasiya Sisteminə maraq göstərir
Cari ilin 28-30 oktyabr tarixlərində “Cybernet” MMC-nin nümayəndələri – şirkətin baş direktoru İlham Namazov və biznesin inkişafı üzrə meneceri Fuad Əhmədov Özbəkistan Respublikasının paytaxtı Daşkənd şəhərində işgüzar səfərdə olmuşlar. Səfərin başlıca məqsədi bu ölkənin işgüzar dairələri ilə təcrübə mübadiləsi və birgə fəaliyyət perspektivlərinin müəyyən edilərək yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaradılmasından ibarət olmuşdur.
Səfər ərzində planlaşdırılmış görüşlərdən biri də Özbəkistanın Dövlət Vergi Komitəsində komitə sədrinin birinci müavini Alimjan Fayzibayev və texnoloji tədqiqatlar mərkəzinin rəhbəri Xayotjon Nasrulloyev ilə baş tutmuşdur. Görüş zamanı qarşı tərəfə “Cybernet” şirkətinin Azərbaycanda və bir sıra digər ölkələrdə tətbiq etdiyi IT həllər, xüsusilə dövlət elektron xidmətlərinin yaradılması və avtomatlaşdırılması sahəsindəki təcrübəsi barədə dolğun məlumat təqdim edilmişdir. İki saatdan artıq keçən görüşdə Cybernet şirkəti Avtomatlaşdırılmış Vergi İnformasiya sisteminin (AVİS) təqdimatını keçirmişdir. Özbəkistan tərəfi bu sistemi yüksək qiymətləndirmiş və sistemlə əyani şəkildə tanış olmaq üçün Azərbaycana rəsmi səfərə gələcəklərini bəyan etmişlər.
Şirkətin digər dövlət orqanlarında keçirdiyi görüşlərdə Daşınmaz Əmlakın Qeydiyyatı, Kadastr və İdarəetmə sistemi (RERCMS), mərkəzləşdirilmiş ipoteka sistemi, Qazaxstanda tətbiq edilmiş müstəqil imtahanların aparılmasına dair informasiya sistemi uğurlu nümunələr olaraq qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılmışdır.
Eyni zamanda, “Cybernet” şirkətinin öz fəaliyyətini qabaqcıl ISO 9001:2015 və ISO /IEC 20000-1:2011 beynəlxalq keyfiyyətin idarəedilməsi standartları əsasında qurduğu bildirilmiş, bunun da şirkətin təqdim etdiyi IT həllərinin etibarlılığının və yüksək keyfiyyətinin göstəricisi olduğu qeyd edilmişdir. Vurğulanmışdır ki, şirkətin peşəkar mütəxəssislərdən ibarət olan və çoxsaylı beynəlxalq sertifikasiyalardan keçmiş işçi heyəti bu gün ən mürəkkəb biznes sistemlərini və informasiya-kommunikasiya həllərini tətbiq etməyə qadirdir.
Görüş zamanı Özbəkistanda qəbul edilmiş “İnformasiyalaşma” haqqında Qanunun tətbiqi çərçivəsində vergilər sahəsində dövlət informasiya resursları və sistemlərinin işlənib hazırlanmasında birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilmişdir.

State Taxes Committee of Uzbekistan shows interest in Automated Tax Information System developed by Azerbaijani IT company
During 28-30 October of this year the representatives of “Cybernet” company – director general Ilham Namazov and business development manager Fuad Ahmadov were on a business trip in Tashkent, the capital of the Republic of Uzbekistan. The main goal of the visit was the exchange of experience and identification of new cooperation opportunities with the business circles of Uzbekistan.
One of the meetings scheduled within the visit took place at State Taxes Committee of the country represented by 1st deputy chairman Alimjan Fayzibayev and head of the research information center of new technologies Khayotjon Nasrulloev. The representatives of the committee were given detailed information about the IT solutions implemented by Cybernet in Azerbaijan and neighboring countries as well as the company’s experience in development and automation of public services. During the meeting lasted for over two hours representatives of Cybernet demonstrated the functionality of Automated Tax Information System (AVIS). This system was highly valued by the taxes officials of Uzbekistan who declared their intention to pay an official visit to Azerbaijan for closer familiarization with the system.
During the meetings held at other government organizations such projects as Real Estate Registry, Cadaster and Management system (RERCMS), e-mortgage system and independent examination information system implemented in Kazakhstan were cited as the successful examples realized by Cybernet.
It was also brought to attention that Cybernet operates in accordance with the advanced international quality management standards of ISO 9001:2015 and ISO /IEC 20000-1:2011 which confirm the quality and reliability of the services rendered by the company. The staff of the company is comprised of the internationally certified professionals who are capable to deliver and maintain business systems and IT solutions of any complexity.
During the meeting the parties also discussed the opportunities of cooperation in the field of realization of public information systems in the taxes sector under the implementation of the effective Law “On informatisation”.