Cybernet Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestrinin proqram təminatını hazırlayacaq
Azərbaycanın qabaqcıl informasiya texnologiyaları şirkəti olan “Cybernet” Azərbaycanın Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının elan etdiyi “Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestri”nin aparılmasının proqram təminatının hazırlanması üzrə tenderin qalibi olub.
Trend-in məlumatına görə, daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestri kiçik və orta sahibkarlara daşınar əmlaklarını girov təminatı kimi göstərərək banklardan kredit almaq imkanı yaradır.
Reyestrin əsas fəaliyyət prinsipləri dövlət qeydiyyatında olmayan əmlakların yüklülüyü bazasının yaradılması, borcverən tərəflərin bu məlumatlara sərbəst çıxışının təmini, yüklü əmlakın təkrar istifadəsi, onlar üzərində hüquqların məhdudlaşdırılması, yüklü əmlakın məhkəmədən kənar realizasiyası və bununla da təminat çeşidinin artırılmasıdır. Reyestrin effektiv fəaliyyəti daşınmaz əmlak təminatı olmayan hüquqi və fiziki şəxslərin daşınar əmlaklarını reyestrdə yüklü etməklə kredit təşkilatlarından vəsaitlər cəlb edilməsini stimullaşdıracaq. Bu da nəticədə maliyyəyə əlçatanlıq imkanlarını genişləndirəcək.
Layihə çərçivəsində Azərbaycanın Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının və Cybernet şirkətinin nümayəndələri beynəlxalq təcrübə mübadiləsi əsasında ən müasir nümunələr üzrə araşdırmalar aparıblar.

Cybernet to develop software for State Registry of Collateral over Movable Property
The leading IT solutions provider in Azerbaijan, Cybernet won tender announced by Azerbaijan’s Financial Market Supervisory Authority for development of software for the State Registry of Collateral over Movable Property.
Creation of the State Registry of Collateral over Movable Property in Azerbaijan will help to develop small and medium-sized enterprises in the country and simplify their access to the finances.
The State Registry of Collateral over Movable Property will create the database of the encumbrance of movable property that has not got state registration; enable free access of lending institutions to this information; enable repeated usage of property; limit the rights on its usage and expand the selection of collateral.
The creation of the registry will facilitate the access of business to financial resources and simplify the use of movable objects as the pledge in obtaining a loan.
In the frames of the project representatives of Financial Market Supervisory Authority and Cybernet researched best practices of existing systems of the encumbrance of movable property through experience sharing programs.