“Cybernet” şirkəti ilə Qazaxıstanın Milli Müstəqil İmtahan Mərkəzi arasında müqavilə imzalandı
Azərbaycanın aparıcı informasiya texnologiyaları şirkəti “Cybernet” ilə Qazaxıstanın Milli Müstəqil İmtahan Mərkəzi arasında tərəfdaşlıq barədə müqavilə imzalanıb.
Şirkətdən Trend-ə verilən məlumata görə, bu müqavilə çərçivəsində “Cybernet” şirkətinin bir il öncə hazırladığı - tibb işçilərinin təhlükəsiz şəbəkədə kompüter testləşdirməsi üzrə inteqrə olunmuş informasiya sisteminin yeniləşdirilməsi və uyğunlaşdırılması işləri aparılacaq.
“Cybernet” şirkəti Dünya Bankının layihəsi çərçivəsində Qazaxıstan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin sifarişi ilə Qazaxıstan Respublikası Səhiyyənin İnkişafı Mərkəzi üçün işləyib hazırladığı müstəqil imtahanların keçirilməsini təmin edən inteqrə olunmuş informasiya sistemini 2017-ci ildə uğurla təhvil verib. İndi bu funksiyaların Milli Müstəqil İmtahan Mərkəzinə keçirilməsi ilə əlaqədar olaraq “Cybernet” şirkəti həmin informasiya sisteminin yeni qurum üçün adaptasiya və təkmilləşdirmə işlərini yerinə yetirəcək.
Bu, inzibatçılıq, imtahana hazırlıq prosesinin idarə olunması, praktik vərdişlərin qiymətləndirilməsi, forum, vebinar, axtarış və hesabat modullarından təşkil olunmuş kompleks bir sistemdir. Sistem həkimlər və tibb bacıları, ali tibb məktəblərinin məzunları, rezidentləri, internləri, kollec məzunları, professor-müəllim heyəti üçün nəzəri və praktik imtahanın aparılmasını təmin edir. Qeydiyyat, testləşdirmə və nəticələrin hesablanması avtomatik qaydada insan amilinin təsiri olmadan həyata keçirilir. Sistem informasiyanın və məlumat bazalarının bir neçə müdafiə səviyyəsinə, habelə hər hansı bir informasiya bölümünə səlahiyyətli və icazəli girişlərə nəzarət imkanına malikdir.

Azerbaijan's leading IT Company Cybernet and the National Center for Independent Examination in Kazakhstan signed a co-operation agreement.
Within the framework of the new agreement, Cybernet will adopt and improve integrated information system, developed for the independent assessment of knowledge and skills of health care professionals in Kazakhstan and launched by the company in 2017.
Cybernet has developed an integrated information system for the Republic Center for Health Development of Kazakhstan by request of Kazakhstan Ministry of Health in the framework of World Bank project in 2017. As the National Center for Independent Examination became a self-regulatory organization, Cybernet will adopt earlier launched software according Center’s requirements.
The integrated information system is consisting from such modules as administration, management of the preparation process for the exam, conducting practical skills assessment, forum, webinar, searching module and reporting system. This system provides a theoretical and practical examination for doctors and nurses, graduates of medical schools, residents, interns, college graduates, faculty members. Registration, testing and calculation of results are carried out automatically without the possibility of human factor influence. The system has several levels of information and databases protection, as well as ability to monitor authorized and unauthorized access to any information.