Azərbaycan şirkəti Özbəkistanın dövlət qurumu üçün innovativ texnologiyaların tətbiqini həyata keçirəcək
Trend.az
Azərbaycanın qabaqcıl informasiya texnologiyaları şirkəti olan “Cybernet” və Özbəkistanın Dövlət Torpaq, Geodeziya, Kartoqrafiya, Xəritəçəkmə və Kadastr Komitəsi nəzdində "Kompüterləşmə və Geoinformasiya Texnologiyalarının Təşviqi və İnkişafı Mərkəzi" Dövlət Unitar Müəssisəsi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Şirkətdən Trend-ə verilən məlumata görə, imzalanma mərasimi 13 fevral 2018-ci il tarixində Özbəkistanın Daşkənd şəhərində keçirilib.
Memorandum çərçivəsində Azərbaycan şirkəti Özbəkistanın dövlət qurumuna İKT-nin inkişafı üzrə strategiyanın hazırlanması, informasiya texnologiyalarının idarə edilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində xidmət göstərəcək. “Cybernet” şirkəti adı çəkilən dövlət qurumu üçün müvafiq sahədə konsaltinq xidmətini təmin edəcək. Daşınmaz əmlakın qeydiyyatı və kadastr idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi və effektiv fəaliyyəti məqsədilə proqram təminatı məhsulları hazırlayacaq. Eyni zamanda, ERP, CRM və BI-sistemlərinin tətbiqi nəzərə alınmaqla, biznesin avtomatlaşdırılması xidmətlərini yerinə yetirəcək.
Memorandum çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər Özbəkistan Respublikası Dövlət Torpaq, Geodeziya, Kartoqrafiya, Xəritəçəkmə və Kadastr Komitəsinin yerinə yetirdiyi layihələrin icrasını sürətləndirəcək. Ümumən Özbəkistanda innovativ texnologiyaların tətbiqinin genişlənməsinə, informasiya cəmiyyətinin inkişafına şərait yaradacaq.
2004-cü ildən fəaliyyətdə olan “Cybernet” şirkəti həm Azərbaycanla yanaşı, Mərkəzi Asiya və digər ölkələrdə İKT xidmətləri və texniki həllər üzrə xidmət göstərir. Şirkət müasir informasiya sistemlərinin işlənib hazırlanmasında, o cümlədən Azərbaycanda elektron hökumətin qurulmasında böyük təcrübəyə malikdir. Cybernet bundan öncə Qazaxıstan Səhiyyə Nazirliyi üçün proqram təminatının hazırlanmasını və tətbiqini uğurla həyata keçirib.

Азербайджанская компания внедрит инновационные решения в Узбекистане
Азербайджанская компания Cybernet, являющаяся одним из лидеров рынка информационных технологий страны, и «Центр внедрения и развития компьютеризации и геоинформационных технологий» при Государственном комитете Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру 13 февраля в Ташкенте подписали меморандум о взаимопонимании. Об этом говорится в сообщении компании, распространенном в пятницу.
В рамках меморандума Cybernet подготовит для госструктуры стратегию развития информационных технологий, обеспечит ее обслуживание с целью совершенствования системы управления ИТ, и окажет консалтинговые услуги. Компания также создаст программное обеспечение, которое повысит эффективность системы учета недвижимого имущества и ведения кадастра, автоматизирует бизнес с учетом внедрения ERP, CRM и BI-систем.
Применение этих решений ускорит исполнение проектов Госкомитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, а также расширит применение инновационных технологий в Узбекистане.
Компания Cybernet, основанная в 2004 году, предоставляет услуги и решения в области информационных технологий в Азербайджане и странах Центральной Азии. Компания специализируется на разработке программного обеспечения, моделировании системной архитектуры, создании ИТ-инфраструктуры, а также на автоматизации и создании государственных электронных услуг в Азербайджане. В 2017 году Cybernet успешно разработала программное обеспечение для министерства здравоохранения Республики Казахстан.